Sol och massor av härliga berg på
DRÖMCYKELRESAN i juli 2016
Som vanligt var det var det enormt intresse för vår populära DRÖMCYKELRESA över Alperna! I år helt fullbokad med 14 grabbar och en tjej. Vi startade äventyret, Grand Tour des Alpes, med att hämta våra förväntansfulla cyklister på flygplatsen i Genève. Sedan hade vi sju underbara cykeldagar med 690 km på några av världens vackraste cykelvägar.
Vi tog oss över Alperna genom 17 bergspass och klättrade över 16 000 meter i underbart väder med massor av sol och värme, bara några regndroppar ett par timmar första dagen och näst intill vindstilla varenda dag! När vi nådde målet i Menton på Rivieran lät vi champagnekorkarna gå i luften och efter det firade vi prestationen genom att njuta av en simtur i ett underbart Medelhav!
På DRÖMCYKELRESAN fick våra deltagare
- Leva som ett riktigt cykelproffs!
- Precis som Tour de France karavanen cykla från by till by, från hotell till hotell!
- Assistans från våra följebilar där vi hade vätska, smörgåsar
frukt och andra förfriskningar! - Cykla i sitt eget perfekta tempo på några av världens vackraste cykelvägar!
- Starta med ett bad i Genève-sjön och avsluta med ett firardopp i Medelhavet!
- Sju härliga etapper mellan 76 och 121 km!
- En total rutt på 690 km med över 16 000 hm klättring på de högst belägna och vackraste vägarna i Europa.
- Möjligheten att besegra 17 mäktiga och berömda bergstoppar på vägen söderut mot Medelhavet!
- Ta sig över 5 toppar över 2 000 meter!
- Besegra samma berg som proffsen gör i Tour de France bl.a.
Col de la Bonette, Col du Télégraph, Col du Galibier,
Col de la Madeleine, Col de l’Izoard! - Njuta av fantastiska scenerier, mäktiga berg, roliga serpentinvägar, få och hänsynsfulla bilister!
- Ingå i en mindre grupp på max 15 personer!
- En skön aktiv semester och ett minne för livet!
Veronica leder hela gänget från start från La Clusaz
Underbar natur här med Lac de Roselend på etapp två
Vi gratulerar våra resenärer/cyklister på DRÖMCYKELRESAN
Grand Tour des Alpes 2016 till en fantastisk prestation!
Efter sju fantastiska bergsetapper nådde vi fram till den härliga värmen vid Medelhavet och gratulerade varandra med att skåla i champagne!
DRÖMCYKELRESAN nästa sommar
Grand Tour des Alpes 2017
Nu med fyra års succé i bagaget och sju olika grupper som genomfört resan, fortsätter vi naturligtvis med alltid populära DRÖMCYKELRESAN, Grand Tour des Alpes. Datum för 2017 är i dagsläget (2016-08-07) preliminärt, men allt talar för att vi kommer att köra resan vecka 27 och 28, från onsdag 5 juli till torsdag 13 juli 2017. All info hittar du här på vår hemsida i början av september.
Är du intresserad av att hänga med, rekommenderar vi att du slänger över ett mejl till oss på info@CYKELRESOR.COM med din intresseanmälan. Redan idag har vi fyra personer som har preliminärbokat och maxantalet för denna resa är 15 personer.
Vill du göra denna härliga cykelresa med dina egna cykelkompisar, arbetskamrater eller ditt företag så är du mycket välkommen att kontakta oss. Vi anpassar tiden och längden så att det passar ert gäng perfekt!