MÖT VÅREN OCH VÄRMEN PÅ MALLORCA 18 april - 3 maj 2026!
Med oss möter du våren, solen och värmen på Mallorca! Vi startar på lördag 18 april och kör fram till söndag 3 maj och du kommer precis när det passar dig.
Under hela perioden har vi tre olika fart- och längdgrupper varje dag, ledda av våra skickliga svensktalande guider. Det finns plats för alla som älskar att cykla, oavsett om du precis har börjat köra racer eller har cyklat hela ditt liv.
Och ska du köra Vätternrundan förbereder du dig allra bäst med oss. Vi är Sveriges säkraste cykelresearrangör och ger dig tipsen som gör att du blir en starkare, smartare och säkrare cyklist!
Idag 30 december 2025 är det snart 40 personer som har låst upp sin plats, men än finns plats under hela perioden, även om det snabbt börjar bli fullt.
Välkommen att cykla med oss i kortbrallor och kortärmat i vårvärmen på Mallias!
Reseinformation
- Paketresa med flyg, transfer och boende på lägenhetshotell med halvpension (frukost och middag). Du kan boka flyget själv om det passar bättre.
- Direktflyg från Arlanda, Skavsta, Landvetter och Kastrup.
- Möjlighet att hyra marknadens bästa cyklar om man inte vill ta med sin egen.
- Skickliga svensktalande ledare/guider.
- 3 olika längd- och fartgrupper dagligen.
- Du bokar precis när du önskar under tidsperioden
18 april - 3 maj. - Du reser med Sveriges säkraste cykelresearrangör och med oss blir du en starkare, smartare och säkrare cyklist.
om resmålet
Våren 2026 blir det 15:e året som vi möter våren och värmen i kortbyxor på Mallorca...
Efter en noggrann rekognosering över tio dagar, förhandlingar och diskussioner med hotell, cykeluthyrningsbutiker, bussbolag etc. hösten 2009, kunde vi erbjuda ett suveränt alternativ för lägret och startade upp runt påsken 2010. Det följdes upp med att vi hade närmare 100 glada cyklister som njöt i värmen under våren 2011 och 150 personer våren 2012. Sedan spred sig budskapet ytterligare så att 2013 - 2019 åkte 150 - 200 personer med oss varje vår.
2020 och 2021 satte pandemin stopp för alla resor, men våren 2022 var vi äntligen åter igång och nu möter vi åter våren, solen och värmen på världens bästa cykelö varje år i april och maj. Vi är Sveriges säkraste cykelresearrangör och med oss blir du en starkare, smartare och säkrare cyklist.
Vill du veta mer om resemålet? Kontakta oss!

I Puerto Pollenca hittar du vårt härliga 4**** lägenhetshotell
Den mysiga byn
De fina betyg vi har fått av våra gäster gör att vi självfallet kör vidare med vår bas i den trevliga byn Puerto Pollenca, som ligger precis vid havet på nordvästra delen av Mallorca. Läget är perfekt, minimalt med biltrafik och bara en dryg mil från bergskedjan Serra de Tramuntana och de härliga serpentinerna. Plus även för närheten till den lite plattare delen av öns mitt och östra del.
Puerto Pollenca är mysigt genuin och på gångavstånd från hotellet hittar du affärer, barer, restauranger, den vackra strandpromenaden och naturligtvis den härliga beachen. På gångavstånd finns också en 25 meters inomhuspool och tennisbanor.




Janne, Johan, Roger och Anders är fyra av våra kunniga, rutinerade och seriösa cykelguider som lotsar dig rätt på Mallis!
4-stjärnigt boende
Vårt lägenhetshotell med 4**** standard och perfekt läge...
Du bor på ett fräscht och trevligt 4-stjärnigt lägenhetshotell med totalt 148 lägenheter. 2015 totalrenoverades hotellets alla lägenheter. Det är helt nytt från golv till tak med nytt badrum, möbler, sängar och textilier vilket gör att man alltså får en 4-stjärnig standard. Vintern 2016 invigde man också hotellets toppmoderna gym. Helt gratis för oss som bor på hotellet!
2017 fortsatte man med att bygga om restaurangen totalt vilket har gjort den ljusare, trevligare och dessutom ljudmässigt mycket lugnare. Vintern 2018 var det dags för nya fräscha balkonger och sista vintern byggde man om lobbyn med med en härligt ljus öppen planlösning.
Hotellet är perfekt beläget i ena kanten av byn med bara 150 m till både havet och centrum. Lägenheterna har ett sovrum med två sängar som kan dras isär, ett vardagsrum med TV, kylskåp, bäddsoffa och bord med 4 stolar, balkong/terass. Toalett med dusch eller badkar. Perfekt med gratis trådlöst nätverk på hela hotellet inklusive i alla lägenheter.


Tillgång till cykelkällare och tvättstuga
Kamerabevakad cykelkällare, fotpumpar och perfekt med tvättstuga...
På hotellet har vi självfallet en cykelkällare (kamerabevakad), där man låser fast sin cykel hängandes på väggen och här hittar du också rejäla fotpumpar. Här i källaren finner du också tvättstugan där du själv kan tvätta upp dina svettiga cykelkläder. Du stoppar i några euro och en halvtimma senare kan du antingen ta upp kläderna och hänga dom på tork på din balkong eller också torka dom i torktumlaren.


Restaurangen helt nyrenoverad vintern 2016, här bjuds du på dessert med massor av goda sötsaker efter middagen!
Massor av härlig mat
Måltiderna serveras som buffé både till frukost och middag. Frukost med stekt ägg, scrambled ägg, bacon, korv, vita bönor, stekta tomater, fil, youghurt, mjölk, müsli, cornflakes etc. Frukt i form av apelsiner (mycket söta och fantastiskt goda på våren!), melon, ananas, vindruvor, äpplen, bananer, kiwi etc. Bröd, smör, pålägg och kaffe/choklad/the, apelsin-/äppeljuice.
Middag med färska grönsaker i form av sallad, tomater, gurka etc. Soppa varje dag. Pasta med köttfärssås. Varmrätt i form av kött och fisk med potatis, pommes, ris etc. Ostbricka med kex och frukt. Dessert med glass, fruktsoppor, fromager, tårtor etc. Till middagen, köper du mineral-vatten, läsk, öl, vin etc.

En favorit på Mallorca-lägret: Sa Calobra, 9,5 km härliga serpentiner med 7,3% snittlutning!
För dig som också vill träna annat än cykel
Puerto Pollenca är en pärla och på alla sätt komplett för lägret. Vill man köra annan träning än cykel finns det massor av alternativ. På gångavstånd hittar du en uppvärmd 25 m inomhusbassäng. Några tuffingar kompletterar säkert cyklingen med löpning, både på den härliga strandpromenaden längs Pollenca-bukten men även upp i de mäktiga bergen bakom hotellet.
För vandring finns vackra slingor som utgår direkt från hotellet och går naturskönt mot den västra kusten och Medelhavet. Dessutom fantastiskt fina markerade leder uppe i Tramuntanabergen. Plus alltså ett modernt gym i källaren på hotellet, där du tränar helt gratis.
Vi erbjuder skön massage
Passa gärna på att boka upp dig för en omgång massage, som gör att du blir av med massa slaggprodukter. Dina muskler blir åter mjuka och smidiga. Simsalabim så är du "fit-for-fight" för nästa dags cykelrunda!

Fika på torget i vackra bergsbyn Fornalutx.
CykLING med dagliga rundor i 3 PERFEKTA grupper
Vi har våren 2026 dagliga rundor ledda av våra rutinerade svensktalande passledare, från söndag 19 april och två veckor framåt till och med lördag 2 maj.
Under hela perioden har vi tre olika fart- och längdgrupper varje dag. Det finns plats för alla som älskar att cykla oavsett om du precis har börjat köra racer eller har cyklat hela ditt liv och gillar att ge järnet!
Vi lägger mycket stort fokus på säkerheten, som alltid är prio ett! Det är skitkul att cykla, men väldigt trist när man ligger på marken, så vi, som ledare, gör allt vi kan för att det skall bli roliga och säkra rundor. Det är inget problem att vara med, även om du känner dig osäker på att köra i grupp, men är du nybörjare kommer du under vecka 17. Vi lär ut klungkörningens sköna konst lugnt och metodiskt och kör mestadels i så kallat tvåpar eller på ett led. Vi stannar på vackra platser för att pusta ut, fotografera och få en välbehövlig god fika!
Under våren har vi också egen bil på plats. På de längre turerna kör vi den som "kvastbil" och hjälper till om du fått maskinfel eller helt enkelt har fått "hammaren" och behöver skjuts hemåt. Efter dagens runda brukar vi stråla samman i solen nere på strandpromenaden i Puerto Pollenca, 150 m från vårt hotell. Här fikar vi, käkar kanske en omelett eller pasta, släcker törsten med en god kall öl eller läsk och mår helt enkelt perfekt efter ännu en härlig cykeldag!
Nybörjarvecka v. 17
Är du nybörjare på racer och/eller inte har kört i grupp är du välkommen någon gång under perioden 18-25 april. Under denna vecka kommer du definitivt att bli en säkrare, starkare och smartare cyklist!
Vi erbjuder även rabatt för barn och medföljande. Vill du träna själv eller helt enkelt bara hänga med gubben, frun, sambon och få en härlig semester, bjuder vi dessutom på 1 000 kr i rabatt! Naturligtvis också speciella barnrabatter.
Härligt med sol, värme och pangfika med gänget på mysiga lilla torget i Santa Margalida!
Boka din cykelresa med oss
Vi på CYKELRESOR.COM har våren 2026 läger på Mallorca med dagliga rundor, ledda av våra egna rutinerade och seriösa svensktalande passledare från söndag 19 april ända fram till och med lördag 2 maj. Hos oss bestämmer du själv när och hur länge det passar dig allra bäst att resa!
Våren 2026 är flygalternativen perfekta. Vi hjälper dig gärna med direktflyg från: Stockholm-Arlanda eller Skavsta, Göteborg-Landvetter, Köpenhamn-Kastrup. Klicka på din önskade avreseort nedan så kommer du direkt till all info om datum och paketpriser.
STOCKHOLM - GÖTEBORG - KÖPENHAMN
Boka upp din plats kan du göra nedan!
Du kan naturligtvis också skicka ett mejl till oss på info@cykelresor.com eller ringa oss på 0708-27 33 93.
Teamet samlat inför dagens start!




